Przelew do Kanady – jak go wykonać szybko i tanio?

Z punktu widzenia Polaków, Kanada jest odległym krajem. To państwo posiada jednak pewne związki z Polską, które wpływają na zainteresowanie przelewami walutowymi „za ocean” i transferami płynącymi w odwrotnym kierunku. Można tutaj wspomnieć o licznej Polonii mieszkającej w Kraju Klonowego Liścia. Teren Kanady obecnie zamieszkuje około milion Polaków. Wiele z tych osób posiada rodziny w Polsce. W kontekście przelewów, pewne znaczenie ma również rozwijająca się wymiana handlowa pomiędzy Polską oraz Kanadą. Handel z Kanadą generuje około 1% polskiego eksportu. Pod względem handlowym, Kraj Klonowego Liścia jest dla nas ważniejszym partnerem niż na przykład Łotwa, Białoruś lub Bułgaria. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, pewną barierą są wysokie koszty przelewów bankowych do Kanady. Ten problem doskwiera również osobom prywatnym z Polski. Na szczęście koszty przelewów do Kanady można obniżyć dzięki wyborowi jednego z operatorów pozabankowych. W naszym kolejnym tekście dotyczącym transferów walutowych informujemy, który z takich operatorów płatniczych jest najlepszy.

Konsumenci zwykle wysyłają środki do Kanady w walucie USA …

Praktycznie każdy czytelnik wie, że w Kanadzie urzędowym środkiem płatniczym jest tamtejszy dolar. Dolar kanadyjski to waluta popularna w skali globu (m.in. na rynku FOREX). Wydaje się ona jednak dość egzotyczna wielu Polakom. Ze względu na niewielkie zainteresowanie konsumentów, krajowe banki raczej nie oferują kont walutowych dla osób prywatnych z dolarem kanadyjskim (CAD) jako walutą rozliczeniową. Takie ograniczenie sprawia, że bardzo wiele przelewów bankowych z Polski do Kanady jest wysyłanych w dolarze amerykańskim. Waluta Stanów Zjednoczonych jest łatwo akceptowalna na całym świecie, a granicząca z USA Kanada na pewno nie pozostaje wyjątkiem pod tym względem. Przed wysłaniem przelewu w USD do Kanady, warto jednak dowiedzieć się, czy tamtejszy odbiorca posiada odpowiednie „dolarowe” konto. W przeciwnym razie dojdzie do przeliczenia środków (z USD na CAD) przy wykorzystaniu kursu bankowego niezbyt opłacalnego dla adresata przelewu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względu na niedostępność kont walutowych rozliczanych w CAD, wielu prywatnych klientów polskich banków, wysyła środki do Kanady przy użyciu dolara amerykańskiego.

Dowiedz się o bogatej historii dolara kanadyjskiego i specyfice tej waluty ->

Konieczność używania dolarów amerykańskich podczas wysyłania wielu przelewów do Kanady, stanowi mniejszy problem niż przymus używania międzynarodowego systemu SWIFT. Osoby, które już miały do czynienia ze SWIFT-em wiedzą, że jest on niezawodny i obejmuje praktycznie cały glob. Problem polega na tym, że przelewy SWIFT w podstawowej opcji czasowej („Spot”) są księgowane przez 2 – 3 dni robocze, a ich wartość często pomniejszają prowizje naliczane przez banki pośredniczące. W przypadku rodzimych banków, dodatkowym problemem jest wysoki koszt przelewów SWIFT. Informacje zgromadzone w poniższej tabeli wskazują, że przykładowy przelew SWIFT do Kanady (w USD) o równowartości 5000 zł, będzie kosztował od 4 USD (Nest Bank) do 40 zł (ING Bank Śląski). Trzeba wspomnieć, że podane stawki dotyczą najtańszego przelewu internetowego SWIFT, który ze względu na opcję „Spot” trafia do adresata po 2 – 3 dniach roboczych i dodatkowo może być pomniejszany o koszty banków pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy (z powodu opcji kosztowej SHA). Ochrona wartości przelewu SWIFT przed kosztami naliczanymi przez obce banki (innymi niż bank nadawcy), będzie wymagała użycia opcji kosztowej OUR i dopłacenia z tego powodu sporej sumy (na przykład 40 zł – 100 zł). Koszty przelewu SWIFT łatwo wzrosną nawet do kwoty przekraczającej 100 zł jeśli nadawca będzie chciał wykorzystać opcje przyspieszające („Overnight” – przelew dostarczony na bieżący dzień roboczy lub „Tomnext” – przelew dostarczony na kolejny dzień roboczy). Opłatę za przelew SWIFT do Kanady, znacząco wywinduje również wysoka wartość takiego zlecenia płatniczego. Prywatny klient Pekao za „swiftowy” przelew o równowartości 25 000 zł, zapłaci przynajmniej 125 zł (w opcji SHA i Spot), bo prowizja wspomnianego banku została ustalona jako 0,50% kwoty zlecenia, od 30 zł do 250 zł (patrz poniższa tabela).        

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby wysyłające w ramach przelewu SWIFT duże kwoty, powinny unikać banków, które opłatę za takie zlecenie uzależniają od jego wartości.  

Dowiedz się więcej o różnych aspektach przelewów SWIFT >

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do Kanady wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla konsumentów) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT) Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 5000 zł 
Alior Bank

Konto walutowe

30 zł 30 zł
BZ WBK

Konto24 walutowe

0,20% kwoty, od 20 zł do 200 zł 20 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Rachunek walutowy

40 zł 40 zł
mBank

eMAX walutowy

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Millennium Bank

Konto Walutowe

0,50% kwoty, od 20 zł do 125 zł 25 zł
Nest Bank

Nest Konto Waluta

4 USD 4 USD
Pekao S.A.

Eurokonto Walutowe

0,50% kwoty, od 30 zł do 250 zł 30 zł
PKO BP

Konto Walutowe

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Konto Walutowe

35 zł 35 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 30 maj 2018 r.)

Przedsiębiorca też sporo zapłaci za „swiftowy” transfer do Kanady

W kontekście bankowej oferty przelewów SWIFT, warto również wziąć pod uwagę sytuację jednoosobowych przedsiębiorców, którzy wysyłają środki do Kanady. Takie osoby prowadzące działalność gospodarczą, również często korzystają z USD podczas rozliczeń z kanadyjskimi kontrahentami. Trzeba zdawać sobie sprawę, że konto firmowe w CAD nie jest produktem dostępnym w każdym krajowym banku. Czasem problem stanowi również konieczność wniesienia dodatkowej miesięcznej opłaty za taki rachunek pomocniczy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względu na ubogą ofertę rachunków bankowych w CAD, wiele firm również wykonuje przelewy do Kanady przy wykorzystaniu dolarów amerykańskich.  

Przedsiębiorcy korzystający z banków podczas wysyłania środków do Kanady, niestety są skazani na nieatrakcyjną cenowo ofertę przelewów SWIFT (patrz poniższa tabela). Informacje zebrane przez serwis Kurencja.com pod koniec maja 2018 r. wskazują, że wówczas przedsiębiorca posiadający konto walutowe w jednym z większych krajowych banków, musiał zapłacić od 5 USD (Nest Bank) do 65 zł (Raiffeisen Polbank) za najtańszy internetowy przelew SWIFT do Kanady o równowartości 10 000 zł. Ogólnie rzecz biorąc, krajowe banki nie oferowały przykładowemu właścicielowi firmy lepszych warunków wykonania przelewu SWIFT niż konsumentowi. Co gorsza, bank z najniższym poziomem opłat za podstawowy przelew SWIFT do Kanady (Nest Bank), nie mógł zapewnić opcji przyspieszających. Takie opcje znacząco podnoszą koszt przelewu SWIFT (na przykład o 30% – 50%). Czasem bywają one jednak niezbędne, bo standardowy czas księgowania wynoszący 2 – 3 dni robocze, wcale nie jest krótki.

 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przedsiębiorca wysyłający środki do Kanady przy pomocy przelewu SWIFT, na ogół nie może liczyć na znacznie lepsze warunki cenowe niż konsument zlecający podobną operację płatniczą (w tym samym banku). 

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do Kanady wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla przedsiębiorców) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT

w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT)

Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 10 000 zł
Alior Bank

Rachunek Partner

20 zł 20 zł
BZ WBK

Konto walutowe

 

0,25% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Konto Walutowe dla firmy

40 zł 40 zł
mBank

mBiznes konto walutowe

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 35 zł
Millennium Bank

Rachunek Biznes w walucie obcej

0,25% kwoty, od 17 zł do 170 zł 25 zł
Nest Bank

BIZnest Konto Waluta

5 USD 5 USD
Pekao S.A.

Pakiet Mój Biznes Walutowy

0,20% kwoty, od 50 zł do 200 zł 50 zł
PKO BP

Pakiet Biznes Waluta

 

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Pakiet Walutowy

 

65 zł 65 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 30 maj 2018 r.)

Pozabankowy przelew do Kanady za 5,00 zł nie stanowi problemu

Oferta przelewów do Kanady przygotowana przez krajowe banki (zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców), skłania do zastanowienia się nad pozabankowymi alternatywami. Na szczęście takie alternatywy są znacznie „tańsze” niż propozycje banków. Potwierdzenie stanowi poniższa tabela, w której przedstawiliśmy między innymi propozycje przelewów do Kanady kosztujących mniej niż 10 zł. Tak tanie przelewy do Kraju Klonowego Liścia oferuje między innymi Global Transfer (5,00 zł), Kantor.pl (5,00 zł), TopFX (5,00 zł) oraz TransferGO (9,00 zł). Każdy z przelewów proponowanych przez te portale, nie będzie trwał dłużej niż standardowa operacja SWIFT (w trybie „Spot”) zlecona przez system transakcyjny banku. W przypadku serwisu TransferGO, mamy nawet do czynienia z realizacją przelewu w następnym dniu roboczym. To bardzo dobra oferta, zważywszy na opłatę niższą od 10 zł. Bankowy przelew SWIFT z czasem księgowania w następnym dniu roboczym (tryb „Tomnext”), może kosztować kilkanaście razy więcej (ponad 100 zł). Dodatkową zaletą TransferGO jest obsługa dolara kanadyjskiego jako waluty rozliczeniowej. To ważna kwestia, gdy odbiorca przelewu z Kanady, nie zaakceptuje zapłaty w USD. Oprócz TransferGO, przelewy w CAD obsługuje również znany portal CurrencyFair oraz Kantor Walutowy Alior Banku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Za mniej niż 10 zł, przelew do Kanady wykonany przez następujące portale: Global Transfer (5,00 zł), Kantor.pl (5,00 zł), TopFX (5,00 zł) oraz TransferGO (9,00 zł). Przelew oferowany przez TransferGO trwa jeden dzień roboczy (podobnie jak drogi przelew bankowy SWIFT z opcją „Tomnext”).

Warto wiedzieć, że korzyści związane z serwisami pozabankowymi nie ograniczają się do wysokości opłat za sam transfer. Trzeba również wspomnieć o różnicach kursowych, które sprawiają, że zakup potrzebnej waluty w serwisie pozabankowym jest znacznie „tańszy”, niż podobna transakcja realizowana za pośrednictwem banku. Jak zwykle, w tym kontekście warto powołać się na rzeczywiste kursy. W dniu 30 maja 2018 r. przeciętny koszt zakupu dolara amerykańskiego przez klientów największych krajowych banków wynosił 3,8444 zł. Analogiczna stawka dotyczącą dolara kanadyjskiego to 2,9668 zł (dane z 30 maja 2018 r.). Dla porównania trzeba dodać, że 30 maja 2018 r. analizowane serwisy pozabankowe proponowały następujące stawki kursowe:

 • Amronet – 3,7000 (USD/PLN)
 • PlusKantorpl – 3,7095 (USD/PLN)
 • GieldaWalutu.com – 3,7000 (USD/PLN)
 • CurrencyFair – 2,8860 (CAD/PLN)
 • Global Transfer – 3,7092 (USD/PLN)
 • Kantor Walutowy Alior Banku – 3,7084 (USD/PLN), 2,8831 (CAD/PLN)
 • Kantor.pl – 3,7075 (USD/PLN)
 • TOPkantor – 3,6937 (USD/PLN)
 • TopFX – 3,7099 (USD/PLN)
 • TransferGO – 2,9041 (CAD/PLN)

Na podstawie powyższych informacji można obliczyć, że oszczędność względem przeciętnej oferty bankowej wynosiła pod koniec maja 2018 roku:

 • 301,40 zł przy zakupie 2000 USD za pośrednictwem serwisu TOPKantor.pl
 • 202,00 zł w przypadku zakupienia 2500 CAD poprzez serwis CurrencyFair

Takie oszczędności jak podane powyżej, na pewno jeszcze mocniej przemawiają do klientów banków, niż możliwość zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych na kosztach przelewu do Kanady. Warto dodać, że klienci analizowanych operatorów płatniczych, nie muszą posiadać konta walutowego w CAD lub USD. Do wykonania przelewu wystarczą złotówki, które później zostaną wymienione na dolary (amerykańskie lub kanadyjskie) i przesłane za ocean.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba albo firma korzystająca z serwisów pozabankowych (takich jak np. TransferGO lub CurrencyFair), łatwo może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych dzięki lepszym kursom zakupu CAD i USD. 

Przeczytaj więcej na Kurencja.com o zaletach portalu TransferGO >

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >                                                                                                                     

Przekonaj się, gdzie w Internecie najtaniej można kupić dolara kanadyjskiego >

Transfery do Kanady wykonywane z Polski: porównanie oferty popularnych operatorów płatniczych                                           
Nazwa operatora płatniczego lub jego serwisu                               ↓ Koszty przesłania pieniędzy z Polski do Kanady (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Amronet/   PlusKantor.pl/ GieldaWalut.com Przelew SWIFT w USD z opcją SHA: 9,00 zł                             Przelew ekspresowy SWIFT w USD z opcją SHA: 75,00 zł. Przelew ekspresowy w USD jest realizowany tego samego dnia roboczego.
CurrencyFair Przelew w CAD: 4,00 CAD                                                (czas realizacji: do 2 dni roboczych) Przy wymianie waluty, klient płaci dodatkową prowizję: wymiana społecznościowa – 0,25% – 0,30% wartości wymiany, wymiana kantorowa – 0,40% – 0,60% wartości wymiany. Przelew do Kanady jest wykonywany w dolarach kanadyjskich.
Global Transfer Standardowy przelew w USD: 5,00 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85,00 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
Kantor Walutowy   Alior Banku Przelew SWIFT z opcją BEN lub SHA: przelew normalny – 30 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew pilny – 45 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew ekspresowy – 50 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Przelew SWIFT z opcją OUR: przelew normalny – 100 zł, przelew pilny – 115 zł, przelew ekspresowy – 120 zł. Indywidualny limit dotyczący liczby bezpłatnych przelewów, zależy od wartości wymiany walut przez danego klienta.
Kantor.pl Przelew SWIFT (USD) w opcji SHA: 5,00 zł. Przelew SWIFT (USD) w opcji OUR: 60,00 zł.
TOPkantor Przelew SWIFT (USD) w opcji SHA:  0,05% przelewanej kwoty, min. 5,00 zł. Opcja OUR: (0,05% kwoty, min. 5,00 zł) + 60,00 zł.
TopFX Standardowy przelew w USD: 5,00 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85,00 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
TransferGO Przelew w CAD (termin realizacji – następny dzień roboczy): 9,00 zł                  

 

Marża dotycząca przewalutowania wynosi 0,4% – 2,2%. Przelew do Kanady jest wykonywany w dolarach kanadyjskich.

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane na dzień 30 maj 2018 r.)

Tanio i szybko można przesłać pieniądze również z Kanady do Polski

Nad skorzystaniem z oferty banków, powinny dobrze zastanowić się również osoby przesyłające środki z Kanady do Polski. Tacy internauci mają bowiem tańszą alternatywę w postaci przelewów pozabankowych. Przykładem jest propozycja serwisu CurrencyFair, który oferuje przesłanie środków z Kanady do Polski. Operacja odwrotna do wcześniej omawianej (tzn. przelewu z Polski do Kanady), będzie kosztowała 10,00 zł. Właśnie taką opłatę za przelew pobierze CurrencyFair. Podobnego przelewu (z Kanady do Polski), niestety nie oferuje drugi z wyróżnianych przez nas portali, czyli TransferGO. Wspomniany serwis może zaproponować jedynie przelew z Polski do Kanady.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dobrą ofertę przelewu z Kanady do Polski (za 10 zł), posiada międzynarodowy operator płatniczy CurrencyFair. Wspomniana oferta może być lepsza od warunków wykonania przelewu SWIFT z kanadyjskiego banku.

Przeczytaj więcej na Kurencja.com o zaletach portalu CurrencyFair >

Kryptowaluta to kolejny sposób na przesłanie środków do Kanady

W przypadku transferów do krajów nieobjętych systemem SEPA (takich jak np. Kanada), szczególnej atrakcyjności nabiera jeszcze jeden wariant przelewu. Mowa o przesłaniu środków w ramach przelewu kryptowalutowego. Taka forma płatności staje się szczególnie popularna w przypadku regulowania należności za różne produkty w sklepach internetowych. Można przypuszczać, że z czasem będzie przybywać kanadyjskich sklepów internetowych akceptujących płatności kryptowalutowe. Trzeba jednak pamiętać, że sklepy online przyjazne kryptowalutom (również kanadyjskie), preferują głównie bitcoina. Ta pierwsza „krypta” jest najpopularniejsza, ale niekoniecznie stanowi najlepszy wybór w kontekście przelewów. O wspomnianej kwestii już pisaliśmy na naszym serwisie (Dowiedz się o tym, które kryptowaluty są najlepsze do wykonywania przelewów >).  

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kanada jest krajem, w którym użycie kryptowalut stało się już dość popularne. Bez problemu znajdziemy np. kanadyjskie sklepy internetowe, które akceptują płatności w Bitcoinie.